Henkilökunnan yhteystiedot

Voit myös lähettää meille viestin yhteydenottolomakkeella.

Järjestöpalvelut

Mervi Puolanne
Järjestöjohtaja
040 588 2782
mervi.puolanne@hengitysliitto.fi

Marja Meltti
Toimistosihteeri, jäsenasiat
040 755 5126
marja.meltti@hengitysliitto.fi

Eeva Palmroos
Järjestöpäällikkö, Etelä-Suomen alue ja Etelä-Kymen, Imatran Seudun, Kymi-Karhulan, Lappeenrannan Seudun ja Parikkalan Seudun Hengitysyhdistykset.
040 520 5475
eeva.palmroos@hengitysliitto.fi

Helena Narkilahti
Järjestöasiantuntija, Itä-Suomen alue
0400 558 416
helena.narkilahti@hengitysliitto.fi

Graanintie 5, 50190 Mikkeli

Hanna-Leena Kärkkäinen
Järjestöasiantuntija, Länsi-Suomen alue
050 561 8390
hanna-leena.karkkainen@hengitysliitto.fi

Yliopistonkatu 56, 5 krs. 33100 Tampere

Päivi Suuniittu
Järjestöasiantuntija, Pohjois-Suomen alue
040 670 4870
paivi.suuniittu@hengitysliitto.fi

Kasarmintie 13 A 104, 90130 Oulu

Marika Kiikala-Siuko
Asiantuntija, harvinaiset keuhkosairaudet
050 539 3071
marika.kiikala-siuko@hengitysliitto.fi

Yliopistonkatu 56, 5 krs. 33100 Tampere

Veera Farin
Asiantuntija, liikunta
044 407 7020
veera.farin@hengitysliitto.fi

Yliopistonkatu 56, 5 krs. 33100 Tampere

Sisäilma- ja korjausneuvonta

Timo Kujala
Sisäilma- ja korjausneuvonnan päällikkö
040 733 6702
timo.kujala@hengitysliitto.fi

Kirsi Säkkinen
Asiantuntija, sisäilma

kirsi.sakkinen@hengitysliitto.fi

Hanna Kyrönviita
Korjausneuvoja

hanna.kyronviita@hengitysliitto.fi

Sari Mäki
Asiantuntija, sisäilma sekä vertais- ja vaikuttamistoiminta
040 669 2207
sari.maki@hengitysliitto.fi

Pirkko Moisio
Vertaistoiminnan koordinaattori, sisäilma
044 4077054
pirkko.moisio@hengitysliitto.fi

Savuttomuus ja Stumppi-palvelut

Maija Kolstela
terveysasiantuntija
040 540 5617
maija.kolstela@hengitysliitto.fi

Eeva Korhonen
asiantuntija, terveyden edistäminen
044 407 7050
etunimi.sukunimi@hengitysliitto.fi

Viestintä- ja varainhankinta

Hanna Salminen
Viestintä- ja kehittämisjohtaja
040 641 6454
hanna.salminen@hengitysliitto.fi

Janne Elovirta
Viestintäpäällikkö
040 354 5132
janne.elovirta@hengitysliitto.fi

Janne Haarala
Markkinoinnin ja liikunnan kehittäjä
050 522 4094
janne.haarala@hengitysliitto.fi

Sampsa Stormbom
Viestinnän asiantuntija, sosiaalinen media ja jäsenviestintä
044 407 7049
sampsa.stormbom@hengitysliitto.fi

Irmeli Behm
Järjestö- ja viestintäassistentti
040 531 5128
irmeli.behm@hengitysliitto.fi

Hallinto

Markku Hyttinen
Toiminnanjohtaja
040 516 3641
markku.hyttinen@hengitysliitto.fi

Riitta Turunen
Hallinnon sihteeri
040 592 5101
riitta.turunen@hengitysliitto.fi

Anu Virtanen
Hallintopäällikkö
040 187 5137
anu.virtanen@hengitysliitto.fi

Ratkaistaan yhdessä -hanke

Kiti Haukilahti
projektikoordinaattori
044 407 7052
kiti.haukilahti@hengitysliitto.fi

Minna Pitkäniemi
Etelä-Suomen suunnittelija
044 407 7036
minna.pitkaniemi@hengitysliitto.fi

Outi Leveäoja
Pohjois-Suomen suunnittelija
044 407 7042
outi.leveaoja@hengitysliitto.fi

Yksi elämä

Marjut Niemistö
Projektipäällikkö
0400 448 291
marjut.niemisto@yksielama.fi

Kirsi Hakala
Viestintäsuunnittelija
044 407 7059
kirsi.hakala@yksielama.fi

Linda-Maria Rask
Projektikoordinaattori
050 596 8160
linda-maria.rask@yksielama.fi

Hengitysliitto ry -kokonaisuus

Hengitysliitto ry:n muodostavat järjestötoiminta, ammatillinen erityisoppilaitos Ammattiopisto Luovi ja ammatillista ja sosiaalista kuntoutusta tarjoava Sytyke. Lisäksi kokonaisuuteen kuuluu Taitoreitti Oy eli hotelli Lasaretti.

Hengitysliitto-kokonaisuuden yhteisistä palveluista vastaavat erityisesti seuraavat henkilöt:

Mervi Leinonen, tietohallintopäällikkö
Harri Hamm, työsuojelu- ja turvallisuuspäällikkö
Pertti Kuha, hankintapäällikkö
Petri Petäjäjärvi, kiinteistöpäällikkö

Moniarvoinen ja moniääninen Hengitysliitto tekee työtä, jotta meidän kaikkien olisi helpompi hengittää. Tuemme erilaisia ihmisiä erilaisissa elämäntilanteissa tavoitteena parempi elämä.

  • Järjestötoiminnalle se tarkoittaa elinvoimaisia paikallisyhdistyksiä ja valtakunnallista vaikuttamistoimintaa.
  • Ammattiopisto Luoville se tarkoittaa vaativaan erityiseen tukeen oikeutettujen yhteiskunnallisen aseman parantamista ammatillisen koulutuksen ja työllistymisen avulla.
  • Sytykkeelle se tarkoittaa valmentautujien arjen ja työllistymisen tukemista uravalmennuksen, ammatillisen ja sosiaalisen kuntoutuksen, työpajatoiminnan sekä työkyvyn arviointien avulla.
  • Lasaretille se tarkoittaa levähdyspaikan ja virkistyksen tarjoamista arjen kiireiden keskellä.

Hengitysliitto perustettiin turvaamaan keuhkosairaiden asemaa, hoitoa ja kuntoutusta sekä opiskelu- ja työmahdollisuuksia. Liiton järjestötoiminnan rinnalle syntyi oppilaitos, kuntoutuskeskuksia ja työllistämisen yksiköitä. Hengitysliitto luopui sittemmin kuntoutustoiminnasta, mutta harjoittaa edelleen opetustoimintaa ja työllistämistä. Vuosikymmenten aikana toiminta on laajentunut niin, että oppilaitoksen opiskelijakunnasta ja yritysten asiakkaista vain murto-osa ovat hengityssairaita tai ovat hengitysyhdistysten jäseniä.

Hengitysliitolle on tärkeää huolehtia kaikessa toiminnassaan osaamisen kehittämisestä ja yhteiskuntavastuullisuudesta.